9 kľúčových funkcií nášho organizmu

28.02.2021

Dostatočné množstvo mikroživín pomáha zachovať naše zdravie, a naopak nedostatočný príjem má negatívny vplyv, oslabuje náš organizmus, a môže viesť až ku chorobám. Jedná sa najmä o týchto deväť kľúčových funkcií: 

Štítna žľaza

je jedna z väčších endokrinných žliaz v tele. Je to dvojlalokový orgán umiestnený v krku, ktorý produkuje hormóny, regulujúce intenzitu metabolizmu a ovplyvňujúce rast a aktivitu mnohých iných systémov v tele. Zodpovedá za riadenie rýchlosti spotreby energie, tvorbu proteínu a za mieru citlivosti nášho tela na iné hormóny

Kosť alebo kostné tkanivo 

je tvrdé spojivové tkanivo alebo oporný orgán sformovaný z tohto tkaniva. Kostné tkanivo tvorí podstatnú časť kostry stavovcov. Kosti spolu vytvárajú štruktúru a tvar tela, ochraňujú vnútorné orgány a spolu so svalmi a kĺbmi zabezpečujú pohyb. Sú tvorené z väčšej časti anorganickou a menšej časti organickou hmotou (bunky, organické molekuly). Proces tvorby kosti sa všeobecne nazýva osteogenéza, proces premeny tkaniva na kosť sa nazýva osifikácia.

Imunitný systém

je jeden zo základných mechanizmov udržiavania homeostázy a integrity organizmu rozlišovaním škodlivého od neškodného. Správne fungovanie imunitného systému zahŕňa obranyschopnosť voči patogénom. Keď funguje správne, nemôže vyústiť do autoimunitných a imunodeficientných chorôb, ale aj do rakoviny.

Zrak 

je telesný zmysel umožňujúci videnie svetla, farby, tvaru telies a orientáciu v priestore. Stereoskopické videnie umožňuje tvorbu plastického zrakového vnemu a presný odhad vzdialenosti. Vitamíny a živiny majú priamy vplyv na zdravie očí

Látková premena alebo metabolizmus 

(z gr. metabolismos - zmena) je súbor všetkých biochemických zmien chemických zlúčenín v živých organizmoch a bunkách s cieľom udržať ho živým. Tieto procesy umožňujú rast organizmu, reprodukciu, zachovanie ich štruktúr a reakciu na ich prostredie.

Kardiovaskulárny systém 

tvoria tepny, žily, vlásočnice, cez ktoré krv prenáša kyslík a nevyhnutné živiny do všetkých živých buniek tela. Odpadové produkty z tkanív naopak odnáša do systémov organizmu, cez ktoré sú z tela odstránené.

Celková antioxidačná ochrana 

zabraňuje oxidačnému stresu. Špecifické podmienky, ako znečistenie, stres a zlá životospráva sú považované za podmienky produkujúce voľné radikály. Naše telo a bunkové zloženie ťažia z dobrej ochrany pred oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi.

Kognitívne funkcie 

nám umožňujú myslieť a spoznávať okolitý svet. Vďaka nim môžeme posudzovať, odôvodňovať, učiť sa, pamätať si to, čo sme už v minulosti urobili a vyjadrovať sa prostredníctvom jazyka. Inými slovami, sú zodpovedné za to, že si vieme umyť zuby, uvariť obed alebo ísť vyzdvihnúť deti zo školy. Medzi kognitívne funkcie patrí napríklad pamäť, pozornosť, reč, rýchlosť myslenia, schopnosť pochopenia informácií, schopnosť posudzovania a riešenia problémov, plánovanie, organizovanie, sebakontrola, rozhodovanie...

Pokožka

 jej najdôležitejšou funkciou je ochranná funkcia. Koža pôsobí ako ochranná bariéra medzi vonkajším prostredím a vnútornými orgánmi tela. Chráni pred vonkajšími vplyvmi fyzikálnymi (poranenie, slnečné žiarenie), chemickými aj biologickými (invázia mikroorganizmov). Je aj zmyslovým (senzorickým) orgánom hmatu. Obsahuje veľké množstvo buniek citlivých na dotyk, teplo, bolesť, tlak, či svrbenie. Koža hrá dôležitú úlohu v udržiavaní konštantnej telesnej teploty. Je schopná vylučovať rôzne látky z tela. Pôsobením ultrafialového žiarenia sa v koži aktivuje vitamín D. Podieľa sa na činnosti imunitného systému

Komplexný mikrovýživový program, s obsahom optimálneho množstva základných mikroživín pre naše bunky je LifePak®, podporený Marine Omega, poskytuje telu vyvážené množstvo živín, ktoré sa zacieľujú na uvedených 9 kľúčových funkcií v tele.  

Vysvetlenia inšpirované Wikipédiou  https://sk.wikipedia.org/