Antioxidanty a voľné radikály

15.02.2021

 Vieme, že keď necháme odkrojené jablko na vzduchu očernie. Majú to na svedomí takzvané voľné radikály.

 Ako vzniká voľný radikál?

Normálny atóm má jadro, v ktorom sú kladne nabité protóny a neutróny, ktoré nemajú žiadny náboj. Elektróny obiehajú okolo jadra a sú nabité záporne. Z takýchto atómov vzniká stabilná molekula.

Pri štiepení väčších molekúl na menšie, alebo naopak pri spájaní do väčších molekúl, môže dôjsť k tomu, že molekula nie je stabilná, pretože nemá spárované elektróny. Stane sa z nej "zlý chlapec", ktorý kradne elektróny iným molekulám. Z tých sa tiež stávajú voľné radikály.

Voľné radikály poškodzujú bunkové membrány, čo priamo vedie k celkovému poškodeniu samotnej bunky. Poškodenie bunkovej membrány (bunkovej steny) spôsobuje vyliatie obsahu bunky do okolia. Keďže bunka obsahuje aj rôzne rozkladne enzýmy, dochádza k poškodeniu membrán aj u susedných buniek.

Vidieť to na našom jabĺčku, ale čo je horšie, deje sa to aj v našom tele.

Z akých príčin vznikajú voľné radikály? 

Na vzniku voľných radikálov a oxidačného stresu sa podieľa množstvo faktorov.

Medzi známe faktory, ktoré vyvolávajú vznik voľných radikálov a oxidačného stresu patrí:

✔️ Znečistenie vzduchu

✔️ Fajčenie cigariet

✔️ Konzumácia alkoholu

✔️ Toxíny a škodlivé látky prijímané v potrave

✔️ ÚV žiarenie, ako aj žiarenie modrého svetla z PC, telefónov

      tabletov,...

✔️ Ionizujúce žiarenie

✔️ Nedostatok antioxidantov

Dobrá správa je, že na pomoc nám prichádzajú antioxidanty.

Čo je to antioxidant?

Antioxidant je atóm, ktorý má jeden elektrón naviac, ten odovzdáva voľnému radikálu, aby sa spojil s jeho elektrónom, ktorý je navyše a tým ho účinne zneutralizuje. Organizmus vyrába voľné radikály aj pri prirodzenom, optimálnom fungovaní, ale súčasne vytvára aj antioxidanty, ktoré sa navzájom dopĺňajú a podporujú v činnosti, zároveň si navzájom zabezpečujú aj energiu. Lenže s pribúdajúcimi rokmi tento systém prestáva dokonale fungovať.

Antioxidanty, respektíve antioxidačné látky bude nutné pre organizmus zabezpečiť zvonka, aby voľné radikály neprevládli, pretože ich škodlivý účinok bude ohrozovať zdravé bunky. Ak sa v organizme nenachádza dostatočný počet antioxidantov, potrebná rovnováha sa naruší. Začne sa proces starnutia a môžu sa objaviť aj rôzne choroby.

Organizmus vyrába voľné radikály aj pri prirodzenom, optimálnom fungovaní, ale súčasne vytvára aj antioxidanty, ktoré sa navzájom dopĺňajú a podporujú v činnosti, zároveň si navzájom zabezpečujú aj energiu. Lenže s pribúdajúcimi rokmi tento systém prestáva dokonale fungovať.

Antioxidanty, respektíve antioxidačné látky bude nutné pre organizmus zabezpečiť zvonka, aby voľné radikály neprevládli, pretože ich škodlivý účinok bude ohrozovať zdravé bunky. Ak sa v organizme nenachádza dostatočný počet antioxidantov, potrebná rovnováha sa naruší. Začne sa proces starnutia a môžu sa objaviť aj rôzne choroby.

Druhy antioxidantov v potravinách

V potravinách sa nachádza obrovské množstvo rôznych druhov antioxidantov.

Všeobecne možno antioxidanty rozdeliť do dvoch skupín, a to na antioxidanty rozpustné vo vode a antioxidanty rozpustné v tukoch.

Vo vode rozpustné antioxidanty pôsobia vo vnútri bunky aj mimo nej, zatiaľ čo antioxidanty rozpustné v tukoch pôsobia predovšetkým na bunkových membránach.

Niekoľko hlavných antioxidantov, ktoré prijímame z potravy:

 ✔️ Vitamín C: Hlavný vo vode rozpustný antioxidant a jedna z najdôležitejších                 esenciálnych živín, ktoré musíme prijímať v potrave.

✔️ Vitamín E: Hlavný antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý hrá zásadnú úlohu pri          ochrane bunkových membrán pred poškodením oxidačným stresom.

✔️ Flavonoidy: Veľká skupina rastlinných antioxidantov, ktoré majú rad pozitívnych        účinkov na ľudské zdravie.

Väčšina látok patriacich medzi antioxidanty má aj ďalšie dôležité funkcie.

Mali by ste užívať doplnky stravy s antioxidantmi?

Dostatočný príjem antioxidantov zo stravy je dôležitý pre udržanie optimálneho zdravotného stavu.

Je dobré vedieť, že antioxidanty nachádzajúce sa mimo organizmu sa v najväčšom množstve vyskytujú v ovocí a zelenine, ktoré majú najvýraznejšie farby. Sú to napríklad pomaranče, červená paprika, paradajky, špenát, tekvica alebo mrkva. Je dôležité vedieť, že antioxidanty sú v oveľa väčšej miere prítomné v potravinách konzumovaných v surovom stave, než vo varenej, dusenej, pečenej zelenine

Pravda je taká, že v potravinách sa nachádzajú stovky (ak nie tisíce) rôznych druhov látok, ktoré spolu vzájomne (synergicky) pôsobí.

Preto užívanie len jednej alebo dvoch vybraných látok samostatne nebude mať nikdy rovnaké pozitívne účinky.

Dobrá správa je, že máme k dispozícii komplexný mikrovýživový program, s obsahom optimálneho množstva základných mikroživín pre naše bunky. LifePak®+ Marine Omega, ktorý poskytuje pre telo komplexný súbor antioxidantov, fytoživín, vitamínov, minerálov a iných metabolických kofaktorov.

Napíšte mi: https://www.katkakellerova.sk/kontakt/